Jak často miminko nosit?
Narodilo se vám miminko, v šátku je spokojené, vám vyhovuje, že máte volné ruce a klidné děťátko, ale přemýšlíte jak často ho takhle vlastně můžete nosit? Tím si prošel asi skoro každý, kdo své dítě nosí. Když tuhle otázku položíte pediatrovi, fyzioterapeutovi nebo mně, dostanete pravděpodobně pokaždé jinou odpověď.
Z pohledu biologie je člověk nošenec (více o rozdělení savců zde). V Evropě vznikl první kočárek v roce 1733, a byl to koš tažený kozou. Do té doby byly děti výhradně nošeny. Kočárky i poté po dlouhá desetiletí využívala jen nejbohatší vrstva. Kdybychom nakreslili časovou osu, bude kočárek malá tečka na dlouhé úsečce nošení. V současnosti stále 2/3 obyvatel naší planety své děti nosí. Myslíte si, že všichni nastavují stopky a po dvou hodinách odhodí dítě na pole, nebo že všechny ty děti mají zničená záda? Já taky ne.
Nošení je fyziologické, nedává tedy smysl ho nijak časovat. Rodiče to zbytečně stresuje. Je to totiž nezáviděníhodná situace, když máte malé miminko, které je spokojené jen u vás v šátku, nebo třeba nedokáže jinak usnout a vy věříte tomu, že už si ho nemůžete navázat, protože nějaký časový úsek (který si někdo úplně random vymyslel) již uplynul. Nikdo nenosí 24/7, miminko přebalujete, převlékáte, koupete, taky máme noc.
Pokud nosíte v ergonomickém nosítku nebo v šátku, noste tak, jak je to vám a miminku příjemné. Miminko posiluje svaly i během nošení (kopíruje každý váš pohyb). U malého miminka je naprosto normální, přirozené a v pořádku, že na vašem těle prakticky žije. Kdyby se mu něco nelíbilo, jistě víte, jak hlasitě se ten malý člověk umí ozvat.
Bojíte se, že vám každý říká něco jiného a nevíte komu věřit? Tak věřte sobě. Věřte své intuici. Ve výsledku za vaše miminko stejně nesete odpovědnost vy, ne pediatr, ne já, ani lidi v diskuzích na internetu. Vy 🫶.